HISTORIA KLUBU

Na początku była Victoria

Właśnie rozpoczyna się niebawem kolejny sezon gry naszych dziewcząt w siatkówkę, jest więc dobra okazja by przypomnieć historię powstania tej dziewczęcej siatkówki w Jaworze.

Po doświadczeniach z męską siatkówką (najpierw własną – mło­dzieżową i zawodniczą, potem trenerską w „Transportowcu” w latach 1980-86) intuicja mówiła L. Chrzanowskie­mu, że w Jaworze można stworzyć i grać w siatkówkę żeńską. Nie po­mylił się.
Pierwszą drużynę dziewcząt utworzył w 1988 r. wraz z Martą Czyczerską, również nauczycielką, która w owym czasie była też czynną zawodniczką. Zespół ten przyjął pod opiekuńcze skrzydła klub akrobatyczny Victoria i pod taką nazwą ta drużyna wówczas występowała. Treningi i mecze odbywły się w Szkole Podstawowej nr 7 i w Liceum Ogólnoksztalcącym. Siatkarska Victoria istnia­ła 3-4 lata, a dziewczęta grały w Lidze Wojewódzkiej, na naj­wyższym wówczas poziomie dla Dolnego Śląska.
W roku 1990 L. Chrzanowski przeniósł się do pracy w Szkole Podstawowej nr 2 przy Pl. Bankowy, gdzie kończono właśnie budowe nowej sali. Niebawem rozpoczeła tu również pracę M. Czyczerska.
Leszek Chrzanowski wspomina dziś z rozbawieniem pierwszy mecz dziewcząt z Victorii w lidze woje­wódzkiej. Było to w Lubinie. Podróż „Nyską” trwała chyba z godzinę, a cały mecz 15 minut! Wynik 0:3 w trzech błyskawicznych setach – 0:15, 0:15, 4:15 (wtedy grało się jeszcze do 15 pkt.). Dziewczęta były bliskie załamania. Szczęściem nie udzieli­ło się to trenerowi. Nigdy potem dru­żyna Victorii czy Olimpii nie wraca­ła z meczu tak szybko i nie przegrała seta do zera. A oto dziewczęta które graly wówcas w zespole Victorii: M.Biernacka, A.Bober, M.Dziadek, A Dziak, D. Hauc, S. Kobieluch, A. Lipińska, B.Mazurek, K. Niemczyk, B. Pancerz, D. Popiolek, A. Rajczakowska, A. Salwa, A. Sossna, W. Warwas, M. Węglarz, A.Żytomirska. W zespole tym grała również nauczycielka Szkoly Podstawowej nr.7-Malgorzata Król.
Na przełomie lat 80 i 90 istnia­ła w Jaworze jeszcze jedna drużyna siatkarek. Stało się tak, gdy w Victorii zrobił się nagle nadmiar dziew­cząt i nie wszystkie mieściły się w ścisłej kadrze. Starsze zawodniczki otrzymały wtedy wolną rękę, a ponieważ chciały grać dalej, silnie zabiegały same, by utworzyc inną drużynę. Dość szybko udało im się przekonać działaczy ówczesnego OZTiMD i niebawem powstała tam sekcja siat­kówki żeńskiej (obok sekcji męskiej) o nazwie „Transportowiec”. Prowa­dzenia drużyny podjął się Jan Śliw­ka, czołowy siatkarz ówczesnej mę­skiej drużyny „Transportowca”.
Dziewczęta z obu klubów grały w tej samej lidze wojewódzkiej. W dru­gim roku istnienia siatkarki „Trans­portowca” stanęły przed szansą awansu do ligi międzywojewódzkiej, ale uległy drużynie z Nowej Soli. Po trzech latach OZTiMD zrezygnował z utrzymania drużyny żeńskiej i sek­cja rozpadła się. W drużynie tej gra­ły m.in. siostry Woszczyńskie – Dia­na i Sylwia, B. Nowak, M. Węglarz, Ł. Kozłowska, Skulska, Ziomek. Nie­które z nich wróciły do Victorii.
Jakkolwiek było, uważam, że wszystkie dziewczęta i ich opieku­nowie zasługują na uznanie, gdyż przyczynili się do powstania i utrwalenia żeńskiej siatkówki w naszym mieście. Dzię­ki nim byliśmy i wciąz jesteśmy świadkami zmagan na przyzwoitym poziomie.
Formalna zmiana nazwy drużyny żenskiej z Victorii na Olimpię nastąpiła na zebraniu walnym dn.25.05.1992r. Podczas tego zebrania wybrano pierwszy Zarzad klubu w osobach; B.Skoczylas-Stadnik-prezes,St. Dziak- wiceprezes, L. Chrzanowski-sekretarz, W. Gliwiński-skarbnik i członkowie-E. Witek, D. Wojtowicz, S. Jakubowski.

Na uwagę zasluguje metodyczna praca z młodzieżą, bowiem już od początku działalności klubu w Szkole Podstawowej nr 2 , Rada Pedagogiczna tej szkoły, kierowanej przez dyrektorkę Elżbietę Witek, zdecydowała o powolaniu klas o profilu siatkarskim. W tym czasie kadrę pedagogiczną zasilila grająca Dorota Wojtowicz.

W sezonie 1992/93 działacze postanowili wystawić do rozgrywek trzy drużyny: seniorki w lidze makroregionu (D Wojtowicz,M. Węglarz,M. Radzimska,A. Rajczakowska, E. Orlowska, D. Hauc,D.Garcarek, M. Dziadek, J Biernacka, K. Telega, A. Krzemińska. Drugi zespół ( juniorki) grał w kl. międzywojewodzkiej: K. Niemczyk,B. Mazurek, Ażytomirska, A.Skuza, A. Popiel, B Pancerz, E. Rubacha, M Wolsza, M.Bieniusiewicz, B. Dudkiewicz, E. Kaczmarek, A. Koluszko, A. Dziak, M. Janus. Trzeci zespół debiutował w 1993r. na turnieju młodziczek we Wroclawiu i wystąpiły tam Basia Pancerz – kapitan, Beata Mazurek, Katarzyna Niemczyk, Agnieszka Żytomirska, Edyta Kaczmarek, Ada Koluszko, Agnieszka Skuza, Edyta Matczak, Magda Chryplewicz, Bogusia Dutkiewicz, Elwira Rubacha, Marzena Wolsza , Anna Popiel i Marta Bieniusiewicz.

Niektóre z Dziewcząt prezentowały wyższy poziom i były powoływane a to do kadry Dolnego Śl (Malwina Basa, Agnieszka Bąk, katarzyna i Karolina Madej), na zgrupowanie Nadziei Olimpijskich organizowane przez OZPS w Legnicy; Malwina Muszynska, Justyna Repech, Katarzyna Dworaczek.

W drugiej połowie lat 90-tych Olimpia Jawor mocno zaakcentowała swja obecnośc nie tylko na parkietach Dolnego Ślaska ale i w Polsce bo oto w sezonie 1996/97 juniorki Olimpii w składzie; Krzemińska, Florek, Witek, Gregorkiewicz, Gajda, Zaszła, Unton, Totczyk, Wojdyło zajęły szóste miejsce w kraju.

Olimpia-awanse

Pierwsza próba wejścia do II ligi miała miejsce w Gostyniu w sezonie 1997/98 Była nieudana a nasze dziewczęta grały tam w składzie: D.Wojtowicz, E.Olszewska, K.Totczyk, P.Zaszła, A.Piórkowska ,M.Wożniak, L.Sowa ,A.Chrzanowska.
Drugie podejście-równiez nieudane-miało miejsce w Toruniu w nastepnym sezonie 1998/99 Olimpijki zajęły tam IIIm. a w kadrze pojawily się nowe twarze: M.Furmanik, J.Repech, M.Witek, A.Wojdyło ,M.Dziadek.
Trzecie „pukanie” do upragnionej II ligi było skuteczne a miało miejsce w dniu 28 IV-30 IV 2000r. w Legionowie, gdzie nasze dziewczeta dostały się, po turniejach ćwierć i półfinałowych, do turnieju finałowego zajmując II premiowane miejsce. W kadrze Olimpii grały wtedy: K.Florek, K. Madej, K.Niemczyk, A.Piórkowska ,L.Sowa, M.Śliwka, K.Totczyk, M.Witek, A.Wojdyło, M.Basa, M. Rybicka, M.Wożniak oraz trzy wrocławianki: E.Kalinowska, A.Kucypera i K.Dończyk które dały drużynie nową, wyższą jakość.
Od sezonu 2001/02 PZPS zwiększył ilość drużyn w II lidze i podzielił je na 4 grupy. Olimpia grała z drużynami z Górnego Śląska i Opola co skutkowało tez niższymi kosztami wyjazdów. Nasze dziewczęta grały wtedy świetnie i w nastepnym sezonie zajęły 4 miejsce. W sezonie 2003/04 Olimpia przez długi czas była liderem swej grupy by skończyć rozgrywki na 3 m. i grac w play-offach o wejśćie do I ligiB!
Najpierw nasze dziewczeta wyeliminowały Polonię Świdnica a potem w decydujących meczach LKS Pszczynę u nich 0:3 i 3:1 u nas (20-21marca 2004 r.) 3:2 i 3:2. To był wielki sukces Olimpii, jak dotąd najwiekszy. Moło kto wierzył że w Jaworze będzie I liga!
W następnym sezonie nasze debiutantki walczyły dzielnie, chciały się w I lidze utrzymać, ale musiały uznać wyższość rywalek. Olimpia ostatecznie zajęła przedostatnie, 13 m. w tabeli i musiała pożegnać I ligę. Niewiele brakło jednak by w następnym sezonie wrócić do niej. Nasze dziewczęta po świetnej grze przegrały decydujący mecz o awans z Chemikiem Police 2:3. Dodam,że we wszystkich wspomnianych meczach drużynę prowadził Lech Chrzanowski.

Sukcesy Olimpii

Dziś przypomnę inne jeszcze, oprócz awansów, sukcesy siatkarek Olimpii. Głównie tych, które są udziałem kadetek i juniorek.
Już w sezonie 1994/95 kadetki zakwalifikowały się do półfinałów Mistrzostw Polski. Również juniorki w następnym sezonie powtórzyły sukces kadetek. W tamtych latach nie odstawały też młodziczki brylując na Dolnym Śląsku w swej kategorii czy w mistrzostwach szkół podstawowych. W sezonie 1999/00 młodziczki i juniorki starsze docierały do półfinałów Mistrzostw Polski i były to, jak się wydaje, najlepsze lata drużyn mlodzieżowych Olimpii. W sezonie 2002/03 duża sensacją było zakwalifikowanie się młodziczek Marty Czyczerskiej do półfinałow MP. Wprawdzie przegrały one tam wszystkie mecze ale były ósmym zespołem w Polsce. Barw Olimpii broniły wtedy: K.Duda, P.Kurek, S.Czwakiel, D.Jaremko, K.Pieniążek, S.Lepka, M.Górska, J.Bonek, A.Kuśpiel, A.Chaczko. W tym samym okresie juniorki starsze dotsrły do półfinałow MP. W sezonie 2006/07 kadetki M.Czyczerskiej reprezentowały na tyle wysoki poziom, że niektóre z nich zasilały zespół juniorek a nawet pojawiały się w zespole II-ligowym. Zespól ten doszedł aż do finałów MP w Mysłowicach gdzie zajął przedostatnie 7 m. Trudno ocenic co było dotychczas największym sukcesem Olimpii, czy awans do ligi I b czy jednak to 7 m. kadetek. Paradoksem było natomiast że ten sukces kadetek stał się zarzewiem konfliktu w na linii klub – M.Czyczerska, bowiem oczekiwania w stosunku do tego zespołu były wysokie. W wyniku konfliktu M.Czyczerska odeszła z klubu.

A co działo się z pierwszym zespołem po spadku do II ligi?
W sezonie 2007/08 doszło w Olimpii do ciekawej sytuacji, znanej we współczesnym skomercjalizowanym sporcie. Oto wobec poważnych kłopotów finansowych zarząd postanowił sprzedać miejsce w II lidze. Zrezygnowano tez z wypożyczania zawodniczek. Założenie było takie: uzykamy potrzebne pieniądze na działalność, a ponieważ mamy niezłe dziewczęta w III lidze to uda nam się niebawem wrócić do II ligi. I rzeczywiście, niebawem Opimpia ponownie była w szeregach II ligi, ale 8 maja 2010 siatkarki nasze spadły do III ligi. Ponowny awans ( jednak z posiłkami) miał miejsce na turnieju w Jaworze 20.04.2013 r a awans wywalczyły: D.Żołdak, A.Cześników, A.Kulbida, A.Deptuch, A.Gajda, K.Paszczyk, A.Kurek, M.Cependa, I.Kudelska, K.Pasternak, M.Wyszomirska, M.Szymczak.

Katarzyna Mroczkowska

Pojawiła się po raz pierwszy na jaworskim parkiecie w 1994 r. i od razu odniosła sukces. Miała 15 lat i jako uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 ze szkolną reprezentacją zostaje mistrzynią finału wojewódzkiego w siatkówce. W zwycięskiej drużynie grały wtedy również: A. Koluszko, A.Kaczor, A.Dziak, M.Wożniak, B.Partyka, E.Kaczmarek, M.Janus, M.Furmanik. W kolejnych dwóch latach zasilała drużynę seniorek Olimpii. Ponieważ była utalentowana uzyskiwała wtedy powołania do reprezentacji Dolnego Śląska. Wtedy też wystąpiła goscinnie w drużynie MKS Lubań Śl z którą zdobyła Mistrzostwo Polski juniorek młodszych. Zaraz potem w Międzynarodowym Turnieju Siatkówki w Preśov zostaje uznana najlepszą zawodniczką.
Nic więc dziwnego, że młodą uzdolnioną zawodniczką zainteresowały się znane polskie kluby. W Olimpii grała do 1996 r. Potem uczyła się i grała w SMS PZPS Sosnowiec do r. 1999, następnie do roku 2001 w Gwardii Wrocław, 2001-2002 Centrostal Bydgoszcz, od 2002 do dziś Gwardia Wrocław. Katarzyna Mroczkowska jest zawodniczką wszechstronną- może grać na każdej pozycji. Ma 181 cm. wzrostu, zasięg w ataku 305 cm.

Sukcesy:

  • Brązowy medal ME kadetek w 1997 r.
  • 6 m.w ME seniorek 2001r,
  • brąz w Pucharze top Teams 2002 r.
  • 13m. w MŚ seniorek w 2002r.
  • 2 m. w PP w 2004r.
  • wicemistrzostwo Polski w 2014r

Jako ciekawostkę podaję że Katarzyna Mroczkowska jest wegetarianką. Ma tytuł Honorowego Obywatela Jawora.

Źrudło:http://sportwdawnymjaworze.blogspot.com

PS. Jeżeli posiadasz wszelakie informacje na temat historii naszego klubu (zdjęcia, notatki, filmy, wycinki z gazet itp.) odezwij sie do nas lub prześlij na adres: klub@olimpia-jawor.pl.